Nejlepší památky v Karlových Varech

Málokomu se při zaslechnutí o Karlových Varech nevybaví kolonády, oplatky, horké léčivé prameny a relaxace spojená s péčí o zdraví. Karlovy Vary ale nabízejí spoustu dalších významných památek, které stojí na vaši pozornost.

Vojenský lázeňský ústav

Vůbec první lázeňské zařízení v Karlových Varech bylo postaveno v roce 1855. Od těch dob slouží Vojenský lázeňský ústav jako lázeňská léčebna armády České republiky. Budova leží na levém břehu řeky Teplé u Lázní III.

Karlovarské kolonády

Lázeňští hosté se dnes procházejí celkem po pěti kolonádách. Nejvýznamnější z nich je Vřídelní kolonáda s vřídlem horké minerální vody. Gejzír vydá cca 2000 litrů minerální vody za minutu a voda je schopná vystříknout až do výšky 12 metrů. Celkem je minerální voda přístupná v 15 pramenech na všech pěti kolonádách. Teplota vody se pohybuje od 41 °C po 72 °C.

Kostel sv. Petra a Pavla

Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla najdete v ulici Krále Jiřího. Jeho pozlacené kopule zaručeně nepřehlédnete. Inspiraci stavitelé čerpali u chrámu byzantsko-staroruského kostela v Moskvě. Ruští lázeňští pacienti se také nemalou měrou podíleli na financování bohaté výzdoby kostela. Za vidění stojí např. reliéf ruského cara Petra Velikého.

Goethova vyhlídka

Ve výšce 34 metrů se můžete rozhlédnout po okolí z rozhledny z roku 1889. Rozhledna je mistrovským dílem vídeňských architektů Fellnera a Helmera. Oba tito pánové jsou podepsáni také pod budovou divadla či Tržní kolonádou. Před vypuknutím války se dokonce uvažovalo o zřízení lanové dráhy, která by spojovala rozhlednu s lázeňskou čtvrtí. Projekt se bohužel nikdy neuskutečnil.

Zámecká věž

V samotném historickém centru Karlových Varů se rozprostírá Zámecká věž. Původně gotický hrad z roku 1358 byl postaven na příkaz krále a zakladatele Karlových Varů Karla IV. Při zničujícím požáru v roce 1604 hrad kompletně vyhořel. Zrekonstruována byla pouze věž. Ta je dnes vystavěna v barokním stylu a je vyhledávaným místem lázeňských hostů.